pondělí 29. prosince 2014

Lišák po stopadesáté

Lišák samozřejmě dělá radost všude, kudy chodí, všichni ho milují a vůbec nedostávám často vynadáno. Nestává se mi, že zpoza můstku vyjede cyklista, lekne se psa a pes se lekne jeho, takže na sebe začnou řvát a od lidského aktéra tohoto malého dramatu dostanu ještě radu, ať si doprdele svýho psa hlídám.

Uznávám, že občas si to způsobuji svoji leností; například, když se mi na krátkou procházku za barák nechtělo brát stopovačku a nechala jsem ho na volno. Ovšem i když jsem líná, jsem pořád ještě zodpovědná, takže dostal košík. Ten Liškofield ho ale nejen sundal, on ho ještě roztrhl na nejméně pravděpodobném místě a prostě se vrátil jen s částí. A zrovna ve stejnou dobu na stejném místě venčil soused oblíbeného psího kamaráda. Lišák naštěstí bez vodítka neútočí, počkal v bezpečné vzdálenosti několika metrů, než k němu přes celé pole doběhnu a připnu ho a až pak se rozzuřil. Soused stihl nadávat už dříve. Řekl něco podobného jako pan cyklista.

Před Vánoci jsem i často chodila na poštu odesílat objednávky, a jelikož tam psi nejsou zakázaní, byla by škoda nespojit užitečné s užitečným. On je většinou hodný, lehne si a útrpně kouká na ostatní. Jeden tmavší spoluobčan tam seděl a čekal. Čekání si krátil upřeným zíráním na Lišáka. A pak se prudce zvedl. Tohle by bral jako provokaci asi každý pes, že to rozčílilo mého malého labila je skoro zbytečné říkat. Chvíli jsem váhala, jestli ho nemám spíš pochválit, ale byla jsem politicky korektní a řekla jsem "NE!" místo "Fuj!" a bylo ticho. Jsem i trochu zvědavá, za jak dlouho se na poště objeví cedulka "zákaz psů".

Kromě posledně zmíněného povelu "styď se" (se kterým jsme tedy nepokročili ani o chlup) ho ještě buzeruju při krmení. Je to totiž takový zlodějíček jídla a při návštěvě kamarádky mi z talířku ukradl perníček ještě dřív, než tam pomalu dopadl. Po povelu, aby to pustil, ho opravdu pustil. A jakmile dopadl na zem, už ho rval do té držky znovu. Tak jsem to z něho vyklepala a nebohý perníček putoval do koše. Při druhé návštěvě mi vyfoukl vosí hnízdo. Opět, s letmým pomyšlením na chudší obyvatele naší planety, putovalo do koše. A proto jsem se rozhodla, že krmení dostane až poté, co si ho přestane vynucovat, lehne si a uklidní se. To nemám z vlastní hlavy, takže jsem věřila, že to bude jakože fungovat. Nejdřív mu tečou potoky slin, pak si vyslechnu, že ho týrám (to teda neříká on ale rodiče, fakt to se mnou není až tak zlé) a po čase se podvolí. To mu řeknu: "Můžeš." a on se do toho dá.

Ovšem ani tady jsem něco nedomyslela, protože jsem slyšela tátovo volání z chodby, jestli jsem ho už krmila, že na to jen tak blbě čumí a nežere. Otevřela jsem dveře a ptala se, jestli mu řekl: "Můžeš?" a v tu chvíli jsem zaslechla chroupání granulí.


O několik hodin později už opět ale kradl cukroví u kamarádky. A pro potěchu oka přikládám foto vánoční výzdoby, kterou jí pomohl udělat. Upozorňuji, že pro pořízení fotek byl zavražděn jeden nevinný polštář, nic pro slabé povahy.


středa 24. prosince 2014

Šťastný a chlupatý

Co lepšího dělat, než psát blog, když v kuchyni čeká hromada masa na to, až bude přetvořena v chutnou večeři. Mamka si to zařídila a onemocněla a s tátou teď losujeme, kdo co bude dělat. Vyřešila jsem to fikaně, zavřela jsem se v pokoji a učím Lišáka "styď se". I když stydět bych se pravděpodobně měla za tuhle morálku já.


Většinu nedůležitých povelů pochopil až nevídaně rychle, doufala jsem, že tohle bude také ten případ. Ale po pár pokusech na vlastní pěst mi došlo, že tudy cesta nevede a požádala o pomoc všemocný gůgl. Většina návodů se shodla v tom, že se psovi na čumák přilepí kousek smotané izolepy, a když zvedne pes packu k tomu, aby si to sundal, pochválí se a okamžitě odmění. Takhle se to nějakou dobu opakuje, až se přidá postupně povel a odstraní izolepa. Fikané, říkala jsem si.

V mé podobě to vypadalo ale poněkud jinak, udělala jsem si úhledný smotek izolepy, Lišák do toho začal nadšeně hrabat tlapkama, lehl si na záda a snažil se izolepu v zápalu hry sežrat. Ať jsem se snažila sebevíc, izolepa držela jen na mých prstech, a kdyby ji nesežral, asi bych ji jen tak nesundala. Varianta dvě byla gumička na čumáčku. Normální pes by se ji snažil také sundat. Nikoli ten můj, ten tlapičky sice zvedal, ale jen k tomu, aby mi hrabal do ruky a čekal, až nakulím ten pamlsek. Poté to vzdal a lehl si na zem s utýraným výrazem a gumičkou přes rypáček.


Každopádně bych vám všem chtěla popřát hezké svátky a to samé naprosto dobrovolně i Lišák :D

středa 29. října 2014

Ave stopovačka

Teo nedávno objevil kouzlo lesní zvěře a útěků s tím spojených. V momentě, kdy mi z bažin vyhnal srnu, jsem byla ráda, že je to takový trouba - srna si to hnala rovně, Teo se s neotřesitelnou jistotou vydal doleva. Každopádně to už byla poslední kapka, a dokud nebudeme mít perfektně zvládnuté přivolání, nemůžu s ním takhle volně chodit. Doma jsem tedy vylovila 15metrovou stopovačku koupenou přesně pro účely výcviku (a kvůli lenosti systematicky cvičit téměř netknutou). Časem pochopí (teda teoreticky jsem o tom četla), že mu nezbyde nic jiného, než se prostě po zavolání k paničce přemístit a až to bude mít zafixované, nebudu tu stopku muset už držet v ruce, což ocením, jelikož se do ní každou chvíli zamotám, nebo na ni dupnu, nebo se do ní zamotají stromy, které tam prostě ještě před chvílí nebyly! A pak se začne stříhat a po čase už vlastně za sebou nebude tahat nic, ale v hlavě by mu mělo zůstat, že musí přiběhnout na zavolání. A teď bych asi vyhlásila sázky, za jak dlouho propuknu v zoufalý pláč a budu nadávat na toho, kdo mi to tvrdil.

Další nevýhoda stopovačky tkví v tom, že když vidím, že požírá něco, co by požírat neměl (kdo vyzvracel v lese těstoviny?), tak ho stejně nestihnu přitáhnout dost rychle a polovinu té lahůdky má už v sobě. Ale on je dost rychlý i na vodítku. U kontejnerů bylo koťátko, tak jsem si ho šla pohladit a v tu ránu už vidím, jak má narvanou držku koblihou. Celou si ji tam nasoukal a zuřivě přežvykoval. Nejsem zrovna důvěřivá, co se týká nalezeného jídla, tak jsem mu musela tu zpola rozmělněnou koblihu vyklepat z tlamy, a co tam drželo, jsem vytahala ručně. Olepena od džemu a slin jsem si aspoň mohla oddechnout, že bydlím jen o 20 metrů dál.

Ale zpět ke stopovačce, při vracení z pole máme naučeno "zůstaň", kdy on stojí a já si namotávám těch 15 metrů. Funguje nám to báječně, počkal, až to celé namotám, pevně chytnu a až pak se rozběhl štěkat na sousedovic černého psa. I když má jen lehce přes 20 kg, stačilo to na to, aby mi stopovačkou spálil obě ruce, když jsem se ho zoufale snažila zbrzdit. Že takhle ho nechytím, mi došlo rychle, chtěla jsem ho tedy zbrzdit tělem a chytit za kšíry. Rána rozběhlým psem do kolene bolí. Ponaučení pro příště.
Zarudlýma rukama a s boulí na koleni tu obětavě píšu článek, tak buďte tak hodní a doceňte to!


P.S.: Už ale umí válet sudy a plížit se na povel, on není hloupý, on je jen hrozný kretén!


Roztomilost spících tvorů nezná mezí.


A někdy vážně přemýšlím, jestli je to jen obyčejný pes.

pondělí 13. října 2014

Zkrocená hora

Kromě výcviku šíleného psa a vytírání po psovi dementním, se v mém životě nic až tak závratného neděje. Respektive mi na to nezbývá čas - začala mi škola (no jo, jsem na to už stará, ale už jen rok, slibuju!). Takže nečekaně bude i další pidi článek laděn psovitě.


Brácha hlídá labradora, protože je majitelka v nemocnici, pes je to už trochu starší, vzhledem i pohyby poněkud připomínající lachtana. A lachtan je to velmi dobrosrdečný. Na Tea už při prvním pohledu začal žadonivě kníkat. Naštěstí má lehce oranžovou srst, takže i zarytý rasista Teo vyměkl a souhlasil se seznámením. Po počátečním otrkávání si začali dokazovat dominanci, moje princezna rvala po chvilce homobradorovi zadnici až k čumáku, aby bylo jasné, kdo je mamka. Pak lehl na záda a zamilovaně čekal, jestli se k němu hormony nabuzený lachtan přidá. Druhý pejsek si na něj lehl elegantně, jak jen si 12leté zvíře se 40 kily a nemocnými klouby lehnout může. Teo zmizel v podlaze. Po nějaké době jsem ty láskyplné hrátky musela ukončit, protože jsem se bála, že bude Teo děravý a labrador mrtvý, v tomhle věku toho vzrušení bylo přeci jen už moc.


A zde se můžete pokochat fotkou, na kterou jsem náležitě pyšná!

středa 24. září 2014

A ještě jedno psí povzdechnutí

Vycházku od vycházky jsem vyrovnanější člověk. Už jsem jen krůček od nirvany. A nebo blázince.

To je prostě tak, že se naštvete do té míry, až vám to najednou připadá legrační a už se jen smějete. Co na tom, že jeden den psa vykoupu, protože na zemi našel parfém s ještě nestrávenými zbytky jídla a ještě než stihl uschnout, už vidím, jak mi pomalu mizí v černé bažině. Kamarádka na něho volala a vypadala plná obav, jestli se pes dostane ven, a když ano, jestli ho nezabiju. Já zatím měla jinou starost, otírat slzy smíchu. Asi bych měla být soucitnější a pomoct mu, když tak vyděšeně kulil očka, ale nešlo to. Navíc konečně dotáhl svůj liščí look do dokonalosti. Právě ty černé tlapky dělají lišku liškou. A to on prostě moc dobře věděl!

Začali jsme chodit na cvičák, kupodivu jsem byla pochválena za svůj přístup k němu a za to, že se mi s ním daří pracovat. Což mně samotné nějak pořád nepřijde. A paní cvičitelka byla z Tea úplně unešena. Ona má papírovou belgickou ovčandu, můj lišák má z belgičáka až až. A očividně hlavně takové ty ne úplně pozitivní vlastnosti. Třeba to rotování v kruzích je prý vyloženě jejich, tak aspoň vím, že to není jen tím, že je to úplný blbec. Sama mi předvedla, co její fenka umí, nejvíc se mi líbil povel "chcípni". Ten jsem Tea samozřejmě musela naučit taky, a kromě toho, že u toho na mě nadšeně kouká a vrtí ocáskem, mu to jde hezky. Ale dostala jsem vynadáno od rodiny, že je to nevhodné, tak ho holt musím přeučit na něco, co snesou i citlivější povahy.

Dále jsme se na cvičáku dopracovaly k tomu, že můj pes je prostě rasista, nemá problém se psy, on má prostě jen problém s jinými než rezavými psy. Ale nad bílými ještě taky přimhouří oko. Jenže jakmile vidí černého, zamlží se mu mysl a cvaká kolem sebe, nehledě na to, že se dusí na vodítku, chrochtá a poutá ke mně větší pozornost, než bych si v takovou chvíli přála. Plus se mi začne motat pod nohy, já ho přišlápnu a to se začne vztekat, protože ho to bolí!

Takovýto záchvat má vždy, když je v ulici ten jeho "kámoš". Dneska už jsem neměla sílu s ním něco dělat, tak jsem za sebou toho rotující blba táhla a snažila se prostě jen nezakopnout a pohybovat se pokud možno dopředu. Plot zdolán a já už si chtěla oddechnout, načež se od činžáku vyřítil naježený kříženec německého ovčáka. Z větší části černý. Teo si toho všiml a začal na to bojově naježené a přibližující se zvířátko agresivně štěkat. V tu chvíli jsem nevěděla, jakého psa nakopnout dřív. Abych se vyhnula trhání masa, šla jsem na toho cizího psa, ramena široká, že bych se nevešla do futer a za mírného nadávání jsem ho poslala pryč. A opravdu šel. Někdy jsem za svůj chybějící pud sebezáchovy, co se týká psů, ráda.


neděle 14. září 2014

Nudíte se? Pořiďte si psa!

Teo už se u nás zabydlel, zoufale jsem kvůli němu brečela asi jen dvakrát. Poprvé hned ze začátku, kdy jsem dostatečně nedržela vodítko a pak zjistila, že jsem mu úplně ukradená a po návratu domů ještě objevila, že Betynka měla průjem a uměleckou náladu. To jsem si fakt hodně nadávala, že jsem tak moc chtěla dalšího psa. Ono péče o 15letého psa s mizející kontrolou svěračů je lahůdka sama o sobě. Podruhé, když se na ulici rozohnil na svého největšího psího nepřítele natolik, že se mi zahryznul do ruky.

Chvilku jsem trucovala a házela na něj zlopohledy, ale dát takového blbečka do jiné rodiny prostě nejde. I největší odpůrce pořízení nového psa (maminka) na něj šišlá a neprojde kolem něho bez podrbání. On je to takový švihák, že mu fakt žádná neodolá. Toho psa si měl adoptovat svobodný muž. Začínám uvažovat, že ho budu pronajímat. A nebo změním orientaci.



Ale má i další mouchy. Když s ním jedu vlakem, je z toho vždy tak u vytržení, že začne zuřivě kopulovat na prázdno. Teda jen za předpokladu, že to někdo vidí, větší obecenstvo znamená delší představení. Jsem ale ráda, že z toho vynechává okolí i mou nohu, jeho takt je nevídaný.

Ve vlaku ale často nebývám jediná, kdo cestuje se psem. A když vidí psa, tak se mi ještě nedaří jeho pozornost přilákat zpět ke mně. To se takhle rozčiloval nad jiným psím pasažérem ještě na nástupišti, já už ale potřebovala do vlaku a tím pádem by se mi jeho pozornost hodila. Mezera mezi nástupištěm a vlakem mi dělala vrásky. Ale tak co, snad není blbý, řekla jsem si a vykročila vpřed. Je! Ještě jsem stihla zaznamenat jeho vyděšený výraz plný otazníků, než v té mezeře zmizel.

Obávám se ale, že mi to dělá naschvál. Když někoho vidím poprvé, tak zaručeně předvede nějakou novou dovednost. Posledně jsem si domluvila venčení v Liberci, ono ve dvou se venčí prostě líp. Krátce po odepnutí z vodítka začal balancovat na pařezu, koukala jsem, co provádí a přišlo mi to roztomilé. Do doby, než se tam ustálil, nahrbil a začal konat potřebu. Další milou věc provedl, když si tu byli dva pánové vybrat dárky (ty moje blbiny z fima). Krásně je přivítal a pak se jednoho po druhém snažil znásilnit. A byl velmi vytrvalý.

Oproti poslednímu článku se ale změnilo hodně, mohu ho pouštět na volno a většinou se mi i vrátí na zavolání hned. Samozřejmě ne, když ho opravdu přivolat potřebuju. To se otočí, olízne (moc dobře ví, že mám kapsy naštosované sušenými plícemi) a ladně si kluše druhým směrem. Je ale super, že mohu využít jeho závislosti, schovat se mu za strom a škodolibě poslouchat ten zběsilý dusot, jak se mě snaží najít. Když je zákeřný on, budu také!

Jo a hrozně rád se válí v hnoji a nerad koupe.

sobota 26. července 2014

Pomoc!

Pokud máte problém s větším temperamentem (čtěte hysterií) a chcete si pořídit pejska, možná zauvažujte nad štěňátkem, je nezkažené, učenlivé a dost roztomilé na to, aby vás nenasralo do nepříčetnosti. Několikaleté tele bez výcviku, ale zato se spoustou zlozvyků, je vcelku velká výzva. Jestli to oba přežijeme, tak budeme velmi vyrovnané bytosti a nic nás nevykolejí. Zatím k tomu máme daleko, hodně daleko.

Pejsek v sobě má něco, co ostatní psy rozčiluje. Ještě jsem do tajů psí psychologie nepronikla tak hluboko, abych pochopila, oč běží, ale dle mého názoru se vždy ke psům přibližoval s úmyslem hrát si. Nebylo to tak bráno a každý pes ho seřval. A jelikož je velmi moudrý, usmyslel si, že toto ne a začíná nadávat první. Původně to byli jen psi za plotem, už jsou to psi i na druhé straně města. Ano, to já mám nakoukaná výcviková videa se zaručenými metodami, a i jsem si psala o radu údajně zkušenému kynologovi, ale praxe pořád pokulhává. Jedním z důležitých prvků totiž je, aby páníček byl klidný. To já jsem, dokud nezačně cenit zuby a za štěkotu se mi nesnaží utrhnout ruku, jak vyráží.


Ale aby to nebylo jen negativní. Za ty dva týdny zvládáme přivolání, sedni a lehni. Doma a na zahradě se skoro 100% úspěšností (mimo zahradu z tohoto čísla odeberte tu jedničku). U nohy se naučil chodit krásně, jen má problém s předložkami. Plete si "k" a "pod". Takže mé "k noze" si bere po svém a jde tak, abych ho co nejvíc podupala, případně ztratila balanc. Venčím už jen v sukni nebo kraťasech, jelikož z jeho otírání se o nohu mám už oranžové všechno dlouhé oblečení.

Dokonce se tváří, že mě bere za svou paničku, jsem jediná, koho vyhlíží z okna, když odejdu. Na chodbě mu to bylo zatrhnuto, takže při mém dalším drzém odchodu bez jeho doprovodu si suverénně nakráčel k oknu do obýváku. Když i to mu bylo ukradeno, nezbylo mu nic, kromě skákání a zírání ze skleněných tabulí na vchodových dveřích.

Toť vše k našim pokrokům. Dneska jsem si dala velký cíl - unavit ho. To obnáší procházku nejdřív přes celé město, u některých psů zuřil jen malinko, štěkl jen, aby se neřeklo a ani nevyrážel, u ostatních jsem si připadala, že venčím zuřivý ventilátor. A aby to nebylo málo, vyběhl na mě ze zahrady pes podobné velikosti a vrhl se po psovi mém. Ano, můj pes je vůl a ještě nechápe, jak to chodí, ale je na vodítku a ohrožuje akorát moje duševní zdraví. Nikdo na něho nebude útočit. Na milého psa jsem vyždímala všechny decibely a z nich složila něžný povel: "Vypadni, ty vole!" Pejsek se lekl, až spadl na záda a odběhl. Nečekala jsem, že hlas je tak mocná zbraň. Lituji už teď případného partnera.

První destinace byla u babičky, tam jsem ho nechala na velké zahradě. Uchlácholena pocitem, že je vše zavřené, jsem se usadila a po čase mi přišlo divné, jaké je tam vlastně ticho. Nikdo neproháněl slepice a nelezl ke králíkům, neběhal v nepravidelných kruzích a nežral kočkám granule. Ano, pejsek se vydal na průzkum světa z druhé strany plotu. On plot obsahoval jednu takovou mezeru, kam on se akorát vejde.

Dále jsem pokračovala s kamarádkou a jejíma čubama k řece. V tomhle počasí jsem ovšem potřebovala zchladit i já, tak jsem si to zvíře vzala do vody s sebou na vodítku. Má důvěra v naši kooperaci není ještě tak vysoká, abych ho nechala bez vodítka. Nedůvěra se ukázala býti na místě. Voda ho naplnila energií a chutí ji vybít. Začal se drápat ven a já za ním jen klouzala po řasami olezlých kamenech a snažila se tam nezahučet celá. Pustit vodítko se slovy: "Chytíš mi ho, viď?" byl jeden z mých horších nápadů. Elegantně se kamarádce vyhnul a už to bral sprintem směrem k silnici. Louky ze všech stran jsou okoukané. Vnitřní městský obchvat, kde se z řidičů stávají dobytci, je mnohem zajímavější cíl. Ano, snažila jsem se ho hlasitým, leč stále ještě klidným hlasem přivolat. Pak hlasem o něco zoufalejším. Nakonec jsem ještě bez bot proběhla kopřivami a nevím čím vším, abych se dostala k silnici, kde už můj švihák stihl šarmem zastavit provoz, a já za běhu házela elegantní úsměvy na všechny strany, protože bylo na koho se smát. Na tuto událost se přišel podívat pravděpodobně celý Hrádek. Pejsek očividně šťastný, že jsem taky pochopila, jak je silnice super, rozvrtěl ocásek a běžel mi k noze. To je ta chvíle, kdy litujete, že ho fakt nemůžete fláknout nebo darovat někomu s větším smyslem pro humor.


Jinak je zlatý, večer jsem ho chtěla ještě dorazit házením tenisáku, on byl natolik hodný, že mi místo něho donesl švestku, kterou sám sundal až ze stromu. Ale aspoň jsem si všimla, že máme na zahradě švestky. Ono bych si toho možná všimla i tak, až se z nich posere.



středa 9. července 2014

Pes, který měl umřít (ó jak emotivní nadpis)

Tuším, že jsem zmiňovala svou zálibu, která mě provází od dětství a spočívá v tahání všelijaké havěti domů. Jeden čas jsem byla i očkovaná proti vzteklině, když mě jeden pejsek jemně potkal zuby. Co na tom, že vzteklina tu není, a rozhodně to nebyla otevřená rána, rodiče měli jasno. Možná si mysleli, že přestanu být vzteklá na ně.

Ale proč o tom zase píšu. Snažila jsem se za mírného citového nátlaku domů dotáhnout nového psa, jelikož Betynčiny hodiny se asi vážně blíží ke konci a já poněkud pohledem na ni strádám. A taky jsem líná chodit ven, když nemám motivaci. Ale ne, byla jsem bita, polévána olovem a slovně urážena; pes nebude. (No dobře, trochu kecám)


Jenže to by rodiče nesměli mít doma mě. Kamarádka, která je do psů zapálena podobně, jen jich stihla už nasbírat více, mi poslala odkaz na psa ze slovenského veterinárního asanačního zařízení. Jejich náplní práce je sbírat uhynulou zvěř a toulavou zvěř, ze které během 3 týdnů udělají taktéž uhynulou. A tohohle psa nikdo nechtěl, zbývaly mu 2-3 dny. Rychleji jsem jednala, než se ptala, takže i když se to nesetkalo s širokým a blaženým úsměvem, nebylo to moc platné. Tak skvělou dceru prostě nemohli vychovat nelidové, i v nich se skrývá kousek citu, a po chvilkovém lomení rukama nad tím, jak jsem blbá, se mohl řešit dovoz.


Včera mi to zvíře přistálo doma, s Betynkou si rozumí, ta si na stará kolena začala i hrát. Když už jí to nebaví, ohradí se a pan pes dá pokoj. Takže už ho přijmula Betynka i tatík, který protestoval nejvíc. Mamka to nadělení uvidí, až se vrátí z dovolené. Snad se tam zrekreovala do zásoby.

Hned jsem mu šla koupit vybavení, aby vypadal stylově, a protože jsem prostě z něho tak nadšená, že mám chuť mu koupit všechno hned a nejlepší. Ve zverimexu mu nějaký postarší pán chtěl dát pamlsek, já mu říkala, že si to nepřeju, což bral vážně asi jako pes mé povely. Takže Teo (no já mu to jméno nedala, na mě nekoukejte) se už ládoval a ze mě se zatím stal Hulk. Pán dostal několikaminutovou přednášku o tom, že nemá co krmit cizí psy a kazit výchovný metody páníků. Když už jsem ze sebe ten monolog vyždímala, koukala na mě vyděšeně i má kamarádka, která ten zverimex vlastní. Prý ze mě šel respekt, a že netušila, co ve mně dřímá. To jsem na sebe byla pyšná. Ale pak jsem se dozvěděla, kdo dotyčný pán byl. Majitel našeho cvičáku. To mi hřebínek malinko spadl. No, ale prý jí řekl, že budu dobrá cvičitelka, to se počítá.



A držte mi palce, neboť oficiální název mého dotažení psa domů je "dočasný domov". Tak bych ráda z dočasného udělala trvalý a oba rodiče bych i přesto chtěla stále živé.

pondělí 9. června 2014

Jak se mi dostalo osvěty

Od té doby, co brácha shodil 70 kilo (taktnější lidé by to nazvali rozchodem), vycházíme spolu až nevídaně dobře. Naposledy jsme byli posedět ve vyhlášené restauraci našeho velkoměsta o 7000 obyvatelích. A taky to naposledy i bylo.

Vešli jsme dovnitř, obsluha tak na půl úst prohodila pozdrav a sledovala, jak v záplavě cedulek "reservé" hledáme volný stůl. Našli jsme, beztak si myslím, že ty cedulky jsou prostě jen gulášem přilepené k ubrusu a nikomu tam místečko nestřeží. Obdrželi jsme jídelní lístek a paní mi funěla za krk, co že si dám k pití. Nejdřív bych se ráda podívala, co vlastně mají. Pochopila a dala mi čas na pročtení lístku. Většina zákazníků je německá, takže lístek byl samozřejmě přeložen i do jejich jazyka. Nebo spíš si mysleli, že to jejich jazyk je. "Geschnittenes Bier" (řezané pivo, doslova) mě bude strašit ještě dlouho. Docela mě zajímá, co si pod tím nebohý Němec představí. To byl ale jen slabý rozjezd.

Listovali jsme a přemýšleli, co si dáme k jídlu, načež jsme zaslechli hovor obsluhy s potenciálním polským hostem. Ten mluvil v klidu, nehádal se a očividně neměl kromě hladu žádný problém. Milá paní z obsluhy na něho arogantně začala hulákat, že jestli chce jako jíst v Čechách, ať se laskavě naučí česky. Nebo může jíst v Polsku, když s tím má problém. V tu chvíli jsme došli k závěru, že náš hlad není tak akutní.


Dososali jsme pivo a u placení se brácha ozval, že mu to přijde poněkud zvláštní, vzhledem k tomu, že 90% klientely pochází z pohraničí. To spustilo vodopád velmi pádných argumentů, kdy jsem nevěděla, jestli mi tečou slzy smutku nebo smíchu. Ozvala jsem se taky. Co bych se nepohádala, když se to tak nabízelo. Už mám vypilovaný klidný a lehce arogantní tón, byla by škoda ho nezlepšovat v praxi.

Sdělila jsem svůj názor na věc, obsluha mi arogantně odvětila, co jako dělám za práci. Odvětila jsem, že studuju, ale že mám za sebou hotelovku (ano, poprvé se mi hodil můj obor!) a tudíž i nějakou tu povinnou praxi, takže vím, jak to chodí, a i když se host nechová podle představ, nikdy bych si nedovolila tohle říct. Po chvilce zajíkání vybalila, že jsme neslyšeli celý hovor. Ano, neslyšeli, ale ten úryvek o posílání cizinců do jejich domovin mi stačil. Nadhodila jsem, jestli se učí italsky/chorvatsky, když jede na dovolenou. Odpověď nevím, ale za to vím, že nemám poslouchat cizí rozhory. Ještě chvilku jsme je zlobili, ale ve chvíli, kdy jsme se dozvěděli, že takhle se k hostům chovají už 15 let a přesto mají plno, jsme usoudili, že hádka s blbcem nejde vyhrát vážně ani ve výjimečných případech a odebrali jsme se domů.


Tak kdybyste někdo chtěl kulturní osvětu, doporučuju http://www.restaurantcamelot.cz/

pátek 30. května 2014

Byla jsem hipster, ještě než to bylo cool

Na úvod vysvětlení slova hipster pro starší ročníky (mávám babi!), aby věděly, o čem to tu jako plácám. "Hipster je člen party, subkultury, která se obléká a chová alternativně. Jeho poznávací znamení je dělání věcí tak, jak to není obvyklé. Co je příliš mainstreamové a komerční, to hipstera nezajímá. Určuje ho to, co poslouchá a čte. Musí také nějaké umění tvořit a rozhodně nikdy nedělat to, co dělá většina."

O tom, že jsem nikdy nepatřila mezi dav, jsem se určitě již zmiňovala. Ale až nedávným zamyšlením jsem odhalila, proč tomu tak je. A není to tak záhadné, jak jsem myslela. Je to výchovou.


V době, kdy si děti počítaly pruhy na kšiltovkách a víc vyšitých pruhů znamenalo víc kšiltovka, my jsme s bráchou měli kšiltovku s chabými třemi pruhy. K hojnému počtu pruhů patřil i patřičně zahnutý kšilt. Kdo ho neměl krásně půlkruhový, mohl si o kamarádech nechat zdát. My s bráchou měli kšilty rovné. A kamarády žádné.

Já předběhla dobu i s účesem. Ostatní holky měly krásné dlouhé vlasy. Já byla na hřiba. Teda tak jsem to nazývala dřív, dneska je to vysoce moderní a u kadeřnice by se tomu řeklo na Miley Cyrus. I podobně zubaté to bylo. A to jsem leta mamku podezírala z toho, že je s nůžkama úplně levá. Mrzí mě, že i v dnešní době se tento účes setkává spíše s nepochopením, hned mám chuť ho znovu provětrat. Jen už chybí ta dětská rebelie si to prosadit.


Když jsem v minulých dnech listovala ebayem a hledala, za co nepotřebného vyhodím peníze, objevila jsem punčošky se srdíčky na kolenou. Boom! Tohle jsme s bráchou měli už před 20 lety. A nebyly to jen nějaké obyčejné 20DEN silonky, ale poctivé punčocháče barvy zvratek, které ale i přes svou poctivost nevydržely naše klouzání se po dlažbě, a byly vylepšeny o koženková srdíčka rudé barvy umístěná na kolenou.

Kdo z vás byl v dětství takhle alternativní, hm?

neděle 27. dubna 2014

Havěť všelijaká

Opět mám ve škole tolik úkolů, že je ten správný čas se usmát, předstírat, že neexistují a psát radši do blogu.

O víkendu jsem podnikla dlouhou a dobrodružnou cestu až do samotné matky měst - Prahy. Do Liberce vlakem, z Liberce klasicky autobusem, šetříme a taky nemáme řidičák, že áno. Ve vlaku si přisedla postarší dáma a dala se do řeči, neměla to typické důchodcovské pižmo a touhu sdílet nářky na umělé klouby a malé důchody, takže jsem si povídala ráda a i se dozvěděla zajímavé věci. Paní byla zcestovalá, takže nemusím panikařit, že mám život skoro za sebou, cestovat začala, až co jí odrostly děti.

Můj cíl byl Terárium v Dubči. Dozvěděla jsem se, že tam mají malého lvíčka (mě se neptejte, já vím, že v terárku bývají většinou plazi) a už je poslední týden, kdy bude k vidění, protože se stěhuje do většího. Kdybych tam jela jen kvůli němu, byla bych asi trochu zklamaná, on sice mohl chodit volně mezi návštěvníky, ale na to z vysoka kašlal a byl za prahem místnosti, kam byl veřejnosti vstup zakázán. I tam na něj lítaly blesky, jak kdyby přijela výprava z Japonska. Po chvíli pózování se odebral dát si polední šlofík. Čas na prohlídku stálé exhibice.


Moc jsem si předem nezjišťovala, co za plazy tam chovají, takže mi spadla čelist, když jsem si mohla prohlídnout různé druhy chřestýšů a kober, včetně královské. Nenapadlo mě, že je tak obrovská, nejsem mistr odhadu, ale 4 metry mít mohla, a jezdila si tam s hlavou nahoru, aby šlo jako fakt poznat, že je to ona. Jen límec neměla nastrojený, to asi jen na lepší příležitosti. Vzadu za klacíkem se nenápadně schovával vrah, mamba černá, naproti byla jeho zelená verze. Další had, kterého byste asi úplně nechtěli potkat, byl taipan. Nenápadná tkanička s roztomilým ksichtíkem, jehož jedna dávka jedu dokáže vypnout 25 lidí. Asi bych jim nechtěla terária čistit.

Vidět se tam dala ještě všelijaká krokodýlí a ještěří havěť, dokonce i opičky a nějaký druh mangust. Prošla jsem si to 2x, nafotila a doufala, že se lvíče probudí, což se nestalo, tak jsme si zašli na oběd a domluvili si, že se vrátíme.

Nerada si dávám něco, co neznám v restauracích, které neznám. Takže řízek a hranolky, česká klasika, to jistí. Kdo by ale čekal, že i to se dá tak pompézně posrat. K hranolkům jsem měla chuť požádat o brčko a k řízku o steakový nůž. Raw kuře jsem ještě nikdy neměla. A budu i ráda, když už ani mít nebudu. Jsem ráda, že inkubační dobu salmonely jsem zdárně překonala. Hlad je věc zlá, to si člověk rozmyslí, jestli si bude stěžovat a za půl hodiny možná dostane lépe zpracovaný pokrm s přídavkem slin.

Pár fotek z kompaktu za mizerného osvětlení. Na ty podmínky jsou to skoro mistrovská díla :D







čtvrtek 10. dubna 2014

Už bylo na čase si zanadávat

Je to těžké, když vás škola zmůže natolik, že ani nestihnete být nasraní na okolní svět. Na školu to samozřejmě stihnu, až tak ze cviku jsem nevyšla.


Začneme postupně. Nejdřív mi škola nesehnala praxi (a já pak skončila na ten necelý rok v Londýně, když jsem si to sama našla), to se sice nakonec obrátilo spíš ve výhodu, ale ten princip! No a za ten rok na mě (a mou kolegyni, která byla se stejným osudem v Dublinu) profesoři tak nějak zapomněli. Nebo nevěřili, že se vrátíme, tak my si školné stejně platily jen proto, že to stípko bylo ultraštědré a už nás ani nebavilo se penězma utírat. Ale toto zapomenutí spočívá v tom, že všichni jedou s naším nejzábavnějším profesorem na 3 týdny do Skotska a my, protože se přece nebudeme nudit doma, musíme dále navštěvovat výuku. Německé uvažování je fascinující. To už si radši zajdu na preventivní prohlídky všech existujících lékařů, třeba i na vyšetření prostaty, než abych tam chodila.

Když už jsme u těch doktorů, včera jsem po letech byla na vrtání. Leta nic a najednou dva kazy v mezizubních prostorách. Jen malé, prý je stačí sledovat. Nevím, co čekal, že se s kazy stane, jestli se změní v něco hodnotného, nebo prostě má rád vrtání do hloubky, ale každopádně jsem to odmítla a objednala se na vrtání. Dobrovolně! Řadím se k těm lidem, kterým ještě před lety musela sestřička dávat na hlavu mokrý hadr, protože jsem byla jistojistě přesvědčená, že se udusím umrtveným jazykem. Takže chápete, jak velké sebezapření tento heroický krok vyžadoval.

Na řadu jsem přišla relativně včas, něco po půl druhé bylo. Při připomenutí si, jaké zuby mi to vlastně chtěl rozrejdit si všiml ještě jednoho kazu, naštěstí hned v lajně vedle těch jiných, takže stačilo umrtvit jen jedno místo. Asi tak deseti vpichy ze všech možných světových stran a možná i ze čtvrté dimenze. Výraz v obličeji se přiblížil k pomrtvičnému stavu, takže super, může se do toho dát. Kazy byly asi vážně malé, protože nechápu, co by tam dělal jinak ta dlouho, buď je nemohl najít, nebo mi tam tvořil umělecké rytiny, každopádně po nějakých 30 minutách mi oznámil, že má hotový první zub. V tu chvíli jsem čekala, že se usměje a řekne, že to je samozřejmě vtip. Nebyl. Jal se molekulu po molekule nanášet bílou plombu, sem tam na to posvítil, aby to ztvrdlo, pak to zase obrousil, očividně moc, protože to ještě pár molekul chtělo přidat. A tak si tam tvořil a nechával se unášet myšlenkami, že restauruje Sixtinskou kapli či jiné cenné dílo, to se nesmí uspěchat. Prvně jsem u zubaře cítila jinou emoci než strach, z nudy jsem začala klimbat a nevadilo mi, že mám ústa větší než Mick Jagger.


Po skončení druhého zubu se začala balit sestřička a odešla domů. Já se snažila taktéž nenápadně proklouznout, neúspěšně. Akce Donuť Magdu čistit mezizubní prostory skončila po 2,5 hodinách. Slovy: dvou a půl hodinách. A ani jsem nedostala obrázek.

úterý 4. března 2014

Výlet s bráchou

Trochu jako slepý k houslím jsem přišla k certifikátu na jízdu psím spřežením. Že to původně nebylo pro mě, to mě netrápilo, trápilo mě spíš to, že není sníh. Ani na horách. Ale počasí se slitovalo a pár centimetrů skorosněhu nám nechalo a vše se mohlo uskutečnit podle plánů.

Kruté bylo vstávání po šesté hodině ranní, ale pak už bylo všechno jen a jen lepší. Vlastně pokud čekáte nějaký katastrofický scénář, tak můžete rovnou přestat číst. Celý den byl super. Opravdu se za to omlouvám.

Akce byla v Peci pod Sněžkou, kam nás rodiče dřív posílali do dětských koncentračních táborů, laškovně nazvaných ozdravovna. Skoro bych i na ta krušná léta zapomněla, ale stačilo vidět budovu a bylo to zpět. Jsem si jistá, že dřív byla obehnaná vysokým plotem s ostnatým drátem, ve kterém byl puštěn proud. Dnes působila malebněji.


V Peci jsme zastavili, přijel pro nás docela sympatický týpek a vytřeštil na mě oči, jestli vážně jdu mezi tolik psů s kabátem. No jdu, za několik let mrznutí jsem si ještě nebyla schopná pořídit zimní bundu. Naložil nás na rolbu a odvezl na místo. Trošku jsem byla v šoku z psíků, vypadalo tako směs všeho možného, co posbírali na ulici, ale dozvěděla jsem se, že to jsou alaskáni - kříženci huskyů a ohařů, kteří jsou sice na kratší, ale zato rychlejší tratě. Tato informace ve mně vlnu endorfinů nevyplavila, ani ta další, že na těch saních pojedu sama, že týpek si to za mnou pošůruje na běžkách a kdyžtak bude chytat spřežení, až mě někde vyklopí. Psy odepnul z řetězů, navlíkli jsme jim popruhy, zapřáhlo se a za mého zděšeného výrazu se vyjelo.



Strach z pádu mi zajistil neuvěřitelnou stabilitu, a i když mě občas v zatáčce zmlátily větve stromů a saně se lehounce vyklápěly, nespadla jsem. Akorát na jednom místě, kde byla hluboká břečka a mezitím vykukovala hlína, jsem byla nucena seskočit a běžet za saněmi. Týpek to měl horší, on ty psy musel v tomto terénu s běžkami na nohách i chytit. Ale zadařilo se, takže jsem si zbytek ze své hodiny a půl mohla v klidu dojet. Poslední úsek byl po sjezdovce dolů, to jsem chtěla křičet, že se vzdávám a radši se dolů skutálet. I když saně mají brzdu, rozhodně by se to zastavit nedalo. Subjektivně mi přišlo, že to sviští tak rychle, že za chvíli dohoníme zvuk, ale je mi jasné, že by mě předběhl i beznohý. V tu chvíli mě týpek předjel a začal fotit, to je součást toho zážitku - fotky. Moc se těším na ten výraz upřímného zděšení.


Po návratu se psi nakrmili jakýmsi vývarem, to zhltli neuvěřitelným způsobem. Týpek si mezitím někam odskočil a psíci se dostali do spíže. Marně jsem se těch 10 zvířat snažila odhánět. Co šlo, to ukradli a sežrali. Dolů jsme byli odvezeni na sněžném skútru, který, jak se zdá, dokáže jezdit i v bahně a na asfaltu, když není na výběr, a tím celý zážitek skončil.

Když už jsme byli v Krkonoších, byla by škoda nezajít si na Sněžku. Koupila jsem si nové ponožky, protože ty současné měly k suchu velmi daleko, taky boty jsem si vzala svoje městské. Takže nejenom v kabátu, ale jako bonus ještě v sametových botách. Stejně jsme chtěli vyzkoušet novou lanovku. Lanovka jela jen do poloviny, prý z důvodu silného větru, ale lepší než nic. Po pár pádech jsem si vzala rukavice, abych aspoň ruce neměla roztřískané a šla jsem vyplivnout plíce. V tajícím sněhu to byly dva kroky dopředu a jeden zpátky. Jak veselé bylo zjištění, že lanovka už zase funguje, ale my si to musí vyšlápnout. Za stálého brblání jsem ale vrcholu dosáhla. Jako vrcholu Sněžky, aby tu nedošlo k nedorozumění. Koupila vodu za pade, udělala pár fotek a sklouzla se až dolů k lanovce. Chtěla jsem jít po dvou, ale nebylo mi přáno, byla jsem víc na zemi než na nohách, takže jsem zaujala polohu kraba a jelo se.


Takovou třešničkou na dortu bylo nucené zdolání letní bobové dráhy. Bála jsem se, že mé přirozeně srabské já mi to nedovolí ani sjet, ale nakonec se brzdy ukázaly být skoro zbytečné. Možná to se mnou nebude tak marné.





čtvrtek 20. února 2014

Aby se neřeklo, že vůbec nepíšu

Ač je to k nevíře, pár lidí se ptalo, kdy zas napíšu článek. Já bych psala moc ráda, ale v mém životě se neděje nic zajímavého a mým jediným zdrojem podivných úsměvných příběhů je má rodina. Bohužel ale znají adresu blogu a jsou jeho pravidelnými čtenáři. Takže i když bych moc ráda, nemohu si tu z nich dělat legraci. Strašně ráda bych vám napsala, jak se mamka snažila povléknout peřinu pro návštěvu a zoufale, mávajíc dekou, mi vběhla do pokoje se slovy, že to prostě nejde. V tu ránu se povlak sroloval, problém se vyřešil, tak jen mocně mávla celou peřinou, převrhla mi plnou sklenici pití na koberec a odešla. Ale protože jsem hodná dcera, nic takové tu nenapíšu.

Mým nejvíc adrenalinovým zážitkem posledních dní bylo provedení platby do Německa. Mám eurový účet, takže bych nečekala nějaké záludnosti. Vyberu "europlatbu", protože jsem děvče vzdělané a vím, že Německo patří do EU. Po několika minutách mám všechny nejzáludnější a neskrytější políčka formuláře vyplněné a mačkám políčko "odeslat". Banka nesouhlasí. Já nesouhlasím s jejím nesouhlasem, protože všechno je zadáno dobře. A červeně mi vyskočí, že mám vybrat "zahraniční platbu". S trochou nevole to tedy udělám, znovu datluju údaje a vítězoslavně odkliknu odeslání. A ta svině mi hlásí, že mám vybrat "europlatbu"?! Několikrát jsem si to prostřídala, než mi ruply nervy a odeslala jsem to z účtu českého.

Další zážitek hodný pozornosti byl, když jsem šla s kamarádkou venčit do útulku. Dostali jsme krásného, sněhově bílého špice s ne už tak krásným jménem Bahnhof. Vypadal mile, hned jsme ho zkoušely uplatit piškotem, ten ignorantsky odmítl, a my věděly, že si tak blbé jméno zaslouží, když je tak nevděčný. Pejsek se snažil předběhnout evoluci a chození po čtyřech bral jako cosi zpátečnického. Za jemného chrčení se proto rozhodl chodit po dvou, oporou mu byl akorát obojek. V ten den foukal velmi silný vítr, srst mu vlála jako v reklamě. Do doby, než se jal vykonat potřebu. Drtivá většina útulkáčů má zažívací potíže, Bahnhof nebyl výjimkou. Průjem, dlouhá srst a protivítr - zlá kombinace, která pejska přebarvila nahnědo. V ten moment jsme vzdaly už jakýkoli pokus o spřátelení se.


Občas venčím i tu naši psici, ale čím blíž je k expiraci, tím je to s ní náročnější. Má dny, kdy běhá, že jí nestačím (to trochu vypovídá o mé fyzičce a je mi z toho smutno, to mi věřte) a pak dny, kdy ji odepnu z vodítka a čekám, kdy si lehne do klubíčka a umře. Naštěstí je pořád víc těch aktivních dní. Ona je vůbec poslední dobou taková veselá (stařecká demence v rozpuku) a dává nám to hezky najevo. Nová záliba, kterou teď pilovala, spočívá v tom, že se tváří vesele, poskakuje, a když se otočíte, štípne vás předníma zubama do svalu. Hezky poctivě. V úrovni její hlavy mám nohu olemovanou modřinama, stylové. Dále se rozhodla, že ke granulím si najde něco lepšího, výživnějšího. Ty potřebné živiny našla v mikrotenových sáčcích. Ona nikdy nic nekousala (kromě lidí), granule do sebe kope jak štamgast panáky, ale sáček, ten si trhá pěkně najemno labužnickým okusováním. Díkybohu za tu pečlivost, většinou to slyším a seberu jí to relativně včas. Ale já si taky našla zákeřný koníček. Když ona je zlá na mě, začala jsem být taky zákeřná a využívám jejího horšího sluchu a nemilosrdně na ni bafnu, když se nekouká. A ano, mám z toho výborný pocit!

sobota 18. ledna 2014

Psí život

To jsme se jednou rozhodli, že zajedeme do útulku - podívat se, co tam mají za zvířátka. Nějak se to zvrtlo v momentě, kdy nám pracovnice otevřela, a nás začlo urputně vítat takové veselé košťátko. Prý něco jako jejich maskot; tak nechutně kamarádská, že ji měli radši v kanceláři než v kotci. Jmenovala se Beruška, to mi přišlo vážně zlé, stačí, že ona je ošklivá, nemusí mít ještě ošklivé jméno. Aby to znělo podobně, přejmenovali jsme ji na Betynku, kdybych věděla, že uslyší i na "ty debile, co zas žereš", vybírala bych lépe.

Bylo mi 11, v zápalu hry s tím hyperaktivním tvorem jsem nevnímala, jaké instrukce jsme dostali, ale rozhodně tam muselo být velké varování, že zvířátko je to lehce pošahané. Dojeli jsme domů a prvních pět minut jsme jen koukali na šedou čáru, která vznikla jejím urputným běháním okolo domu v kruzích. Její schopnost samostatného vyběhání oceňuji dodnes, když se mi vážně nechce být aktivní, stačí předstírat, že poběžím, a ona mi to věří a běhá. Na druhou stranu je smutné, že i pes v důchodovém věku má víc energie než já.

Ze začátku byla velmi vnímavá a učenlivá, věci neničila, ale zato její chuť k jídlu nás naučila uklízet. Na kontě toho bylo opravdu dost, od peněz až po mýdla. Nám nepřišlo tak zábavné, že sežrala mýdlo a zvracela bublinky, jí asi ano, podle toho, že to praktikovala častěji. Za leta škodolibého výzkumu jsem objevila jen několik věcí, které ji odpuzují, citron, česnek a kapky proti zápachu z tlamy. Při podání kapek jsem nestačila zírat, kolik obličejových svalů má.

Ke stáru už není učenlivá, je jen vychcaná. Nesměla do patra, to bylo zapovězené místo a několik let to respektovala. Po čase jsem slýchávala potichoukné krůčky po schodech a spávala s rozsvíceným světlem, než mi došlo, o co se jedná. Stačilo v místnosti jen udělat krok a Betynka za poněkud rychlejšího a hlučnějšího ťapání pelášila dolů. Po čase už jsme stihli i otevřít dvěře. S provinilým výrazem seběhla dolů. Občas se ohlížela tak urputně, že nekoukala, kam dává tlapky a hodila elegantní kotoul až do přízemí. Postupně to dopracovala k tomu, že po otevření dveří se nejprve protáhla a pak až si volným tempem sešla zpět na místo. Dneska otevřu dveře, psice se mnohdy ani neotočí, nechá se překročit a teprve v tu chvíli začne uvažovat nad tím, jestli to stojí za to, aby se vůbec zvedla.


Nikdo už ji nechce na stará kolena nějak buzerovat, tak jsme malinko zajatci ve vlastním domě. Zamykat musíme kde co, protože kliky se naučila otvírat už dávno. Dřív to dělala jen za naší nepřítomnosti, dneska na nás při záškodnickém činu i mrkne a ukáže prostřední drápek.


Tady fotka v pooperačním úboru - jeden by řekl, že víc ocení, že jsem kvůli ní musela rozstřihat svoje triko. A vlastně bych tak nějak chtěla poděkovat růžodolským veterinářům, že nezpackali operaci tak starého psa a jako bonus jí to stáří asi i hodně zpříjemnili, protože takhle v pohodě (já vim, já vim, na fotce to nevypadá) nebyla už minimálně pár měsíců.

středa 1. ledna 2014

Párty hárd

Silvestrovké plány. Jak už se to stává, nic nebylo tak, jak původně být mělo. Nejdřív jsem nevěděla, jestli to bude spíš ku škodě či k užitku, ale vyvrbilo se to příznivě.

Plán byl zhruba takový, že se bude slavit v Praze, já se přidám ke kamarádce, jejímu ex a dalším třem lidem. Další lidé ale odpadli a zůstala jen ta děsivá trojka - ona, ex a já. Nejsem až takový masochista, abych se chtěla nadšeně plést do jejich složitých vztahů, ale bylo to domluvené, tak jsem to riskla.

V poledne jsem sedla na autobus směr Praha, místo jsem měla v uličce. Když se chtěla dostat na své sedadlo spolusedící slečna, prohodila jen "Excuse me.", no nedalo mi to, hned jsem se musela informovat odkud je. Rozhovor se protáhl na celou cestu autbusem i metrem a prý spolu večer půjdeme slavit, protože oni jsou jen ve dvou. Problém byl, že měla jen turecké číslo a nešlo se zaboha spojit. Předaly jsme si facebooky a doufaly, že najdeme někoho, kdo nemá blbé telefony, abychom se mohly domluvit. Bylo to krkolomné, ale zvládlo se to.

Posilněni Jamesonem se zázvorovou limonádou, vydali jsme se na domluvený sraz. My čekali venku, oni vevnitř. Trvalo nám to asi jen deset minut, než nás napadlo obhlídnout to i vevnitř. Divím se, že oni to nevzdali. A neutekli ani poté, co viděli rozjařenou Magdu v akci. Občas mám zálibu v tom, skákat lidem před objektivy, nikdy jsem ještě po ústěch nedostala, tak nemám motivaci s tím seknout. Podél Václaváku to byl cizinec na cizinci a kromě hospod měli šichtu i bezdomovci. Jeden zaujal svou žebrací pozici - obličej u země, ruce natažené dopředu. Mé zákeřné a zlé já na mě křičelo: "Přeskoč ho, je to vtipné!", poslechla jsem ho, jemu to asi moc humorné nepřipadalo.

V centru jsme to vzdali, ceny nebyly moc studentsky příznivé. Všem se chtělo tančit, tak jsme se shodli na hudebním klubu Hany Bany. Že hrají trance jsme bohužel zjistili až po zaplacení. Naši noví kamarádi vypadali ještě o stupeň nešťastněji než my, ale drželi se statečně. My to vzdali za prohození několika omluv jsme šli na byt dopít Jamesona. Oni se vrátili do centra. Trvalo nám asi jen půl hodiny, než jsme se dostali ke kabátům a sekuriťáci si nás přestali přihrávat od jedněch dveří k druhým a pustili nás opravdu ven. Půlnoc jsme viděli akorát z okna a pak jsme se vrátili do víru tance. S rostoucími promilemi se zvyšuje tolerance k naprosto neposlouchatelné hudbě. Já si šla odskočit, mí kamarádi měli čekat u baru. To byl hezký plán, kdyby na tu obrovskou masu lidí fugovalo víc než 2 záchody. Slečny na míse musely asi i čerpat energii meditací, jinak si neumím předtavit, proč to tak trvalo. Jeden by si mohl po vyčůrání stoupnout do fronty znovu, než se dostane na řadu, bude jeho měchýř plný tak akorát. Když mi to blesklo hlavou a byla jsem ve fázi zvažování, jiná slečna si ublinkla přímo přede mnou. Brala jsem to jako znamení, že to byl špatný nápad a odešla jsem zpět. Tím, jak dlouho mi to na toaletách trvalo, mysleli si mí přátělé, že je nemůžu najít a šli mě hledat. Takže jsem je vážně nemohla najít. Po těle se rozlezla nepatrná panika. Peníze, občanka i lístek do šaten - vše v kamarádově kapse, mobil na posteli doma. A účast v klubu nebyla zrovna nízká. Pár minut jsem vyděšeně vrávorala, a v momentě, kdy jsem byla rozhodnutá jít na parket s tím, že snad je najdu aspoň na konci, objevili se já měla větší radost než na Vánoce.


A vám taky hezkej novej rok :)